Унікальне відео, в якому учні 9-го класу розповідають нам про Муровані Курилівці англійською мовою.
Організатор та автор тексту Пастух Лариса Іллівна, оператор-монтажер - Стицун Володимир Михайлович, текст читають - учні 9-го класу ЗОСШ №1 смт Муровані Курилівці. 2009 рік.
Давно це діялось. Понад п'ять століть тому. В ті далекі часи Україна, зокрема, Поділля та територія нашого району знаходиться у залежності від Литви і Польщі.
Посилюється феодальний гніт, особливо національний і релігійний, процес закріпачення основної маси населення - селянства.
Збільшується кількість днів панщини (два і більше), податки натурою (зерно, мед, хутро) і грішми.
Не припиняються напади татар. Все це змушує селян постійно міняти місця перебування.
В кінці XV століття на Україні й на Поділлі формується козацтво. Козаки були насамперед оборонцями батьківщини, боролися з наїздами татар і турків. Укозацьких загонах шукали волі всі, хто не хотів терпіти кріпацького ярма.
Чи задумувались ви коли-небудь, чому люди обрали з-поміж багатьох інших саме те, а не якесь інше місце для поселення. Чому саме так, а не якось інакше були прокладені дороги? Чому з-поміж багатьох містечок і сіл палаци були збудовані лише в окремих з них?
Мабуть відповіді на ці питання можуть бути різними. Звичайно, це і безпека (саме тому багато найстаріших сіл нашого району ховались у глибоких ярах і непрохідних лісах). Це і близькість до води, багатство природи. На багато поставлених питань дати відповіді ми вже не зможемо ніколи. Багато чого втрачено, знищено, забуто. Але залишилась незмінною краса рідної подільської природи. Наші предки любили, цінували, шанували, розуміли і відчували красу в усьому. Ця краса - у наших звичаях, традиціях, культурі. Наші мудрі предки обирали ще і красиві місця для проживання. Це, звичайно, лише моє припущення. Воно немає ніякого наукового підґрунтя. Але невже може виникнути якась інша думка, коли заходить мова про Муровані Курилівці. Вони справді красиві були і є в усі часи і різні пори року!
Багато джерел вказують на те, що місцевість, в якій розташоване містечко Муровані Курилівці, була здавна заселена людьми, - принаймні, з часів Трипільської культури.
Деякі дослідники вказували на існування у Курилівцях стін «циклопічної кладки», але це твердження необхідно вважати помилковим, оскільки натурні дослідження довели, що за таку приймали просто дуже cyxу кладку XVI- XVII століття.
Виходячи з друкованих матеріалів, в самому містечку археологічні дослідження не проводились.
Щодо назви і виникнення села, а тепер містечко Муровані Курилівці зафіксовано легенду, згідно якої у цьому селі була резиденція легендарного роду Чурилів.
На даний час письмові джерела не дають можливості ані підтвердити, ані спростувати цю легенду.
21-05-2018 Hits:2701 Козак Анатолій Сергій
Байдужим і не байдужим,віруючимі невіруючим, заблукалим і лицемірним,і відвертим покидькам... “Прозріють ті - бажає хто прозріти.Ті осягнуть - у кого розум є…”
Read more28-11-2017 Hits:2740 Козак Анатолій Сергій
Горіла свічка у вікні,Прощальним полум’ям палала.Нестерпні спогади сумні.Страждальним душам Поминки справляла.
Read more11-11-2017 Hits:3133 Козак Анатолій Сергій
Я є, я ще жива,не вмерла, Я житиму, допоки той Останній українець Хохлом зросійщеним не стане,
Read more09-03-2017 Hits:4958 Козак Анатолій Сергій
Де взявся тут могутній дубе, Посеред степу, вітру й пустоти? І подорожній прохолоди не забуде, І силу старця, духу для мети.
Read more29-01-2017 Hits:4986 Козак Анатолій Сергій
Він падав і відходив тихо. Холодний камінь, скроплена земля. Безмежна туга у очах і спокій. Далеко у безпеці вся сім’я.
Read more17-05-23
17-03-22